Menüü
Peafassaad 1

Ajalugu

1820 SAKU ÕLLETEHASE SÜND

Pärast pärisorjuse kaotamist Eestimaa kubermangus 1816. aastal asusid mõisnikud rajama mõisate juurde tööstusettevõtteid. Neist tähtsaimateks olid viinaköögid ja õllekojad. Saku Õlletehase sünnipäevaks loetakse 1820. aastat, mil Saku mõisa tollane omanik saksa soost krahv Karl Friedrich Rehbinder asutas mõisa juurde õllekoja. Dokumentaalselt on tõestatud, et esimene keeduperiood Saku õlleköögis toimus 1820. aasta oktoobris.

1849 SAKU UUS MÕISAHÄRRA

Kui Rehbinderite ajal ei pööratud õlleköögile just väga suurt tähelepanu, siis pärast mõisa üleminekut 1849. aastal Baggode perekonna kätte, algasid mõisa õllekojas suured uuendused ja õllepruulimisele lisati kõvasti auru juurde.
Saku Õlletehasele arengule tugeva vundamendi ladunud Valerian Baggo auks on pruulitud Saku vanima retsepti järgi pruulitav legendaarne Saku Hele, mille purgil ilutseb Baggo perekonna vapp.

4. Vana Laagrikelder Tammepuust Tõrtega 1910

1871 SAKU ÕLLETEHASE KIIRE ARENG

Sajandi lõpu poole konkurents õlletootjate vahel järjest pingestus ja et õlu oleks läbilöögivõimeline väljaspool oma mõisa territooriumi ning seda eriti Tallinnas, oli vaja ka Sakus tõsta õlle kvaliteeti ning toodangu hulka. Selle tulemusena muutus Saku õlu juba 1871. aastast Tallinna õlleturul arvestavaks tegijaks. See tõestab, et Sakus ei pruulitud enam viletsat kõrtsiõlut, kuna konkurentsitingimustes oli Tallinna restoranidesse ja õllepoodidesse vaja saata kvaliteetseid õllesorte.

 Vahetult enne uue Saku Õlletehase valmimist suutis aga vana õllekoda teha veel väga head reklaami. Juunis 1875. aastal peeti Tallinnas Kadriorus suurt põllumajandusnäitust ohtrate väljapanekutega igalt alalt. Ajaleht kirjutab: “Kaks korda päevas demonstreeriti hobuseid, sinna juurde mängis sõjaväe puhkpilliorkester, ajutises õllepaviljonis aga leidsid janused rahuldust suurepärasest Saku õllest.” Kui hakati auhindu jagama, siis anti Saku Õlletehasele pronksmedal õlle eest. Ükski teine õlletehas selle au osaliseks ei saanud.

1876 UUS ÕLLETEHAS

Kui esialgu jäi Saku pruulikoda Baggode perekonna juhtimisel veel mõisa ruumidesse, siis 1876. aastal rajas Saku uus mõisahärra Valerian Baggo väikese õlleköögi asemele uue aurujõul töötava õlletehase. Esimene keet uues aurujõul töötavas õlletehases valmis ilmselt 4.oktoobril 1877. aastal. Juba kolm aastat hiljem saatis Saku Õlletehas oma toodetud õlut Riia näitusele, kus see sai II auhinna ja pronksmedali.

1899 SAKU ÕLLETEHASE RAUDTEE

Õlletootmise hoogustumisele aitas kaasa raudtee ühenduse loomine Tallinnaga 1899. aastal. Nimetatud aasta 28. septembril saabus Tallinna esimene õllekoorem Sakust kitsarööpmelisel raudteel, varem veeti õlut hobustega. Seejuures näiteks Tallinn-Pärnu raudtee ametlik avamine leidis aset alles 1. augustil 1901. aastal.

Ajalugu 05 Pilt Autod Suur

1899 SAKU ÕLLETEHASE AKTSIASELTS

Samas tihenes õlletehaste vaheline konkurents järjest. Et haarata enda kätte kogu Tallinna, Harjumaa ja teiste lähedaste keskuste turg, oli vaja suuri investeeringuid. Nii otsustatigi 1899. aastal laiendada omanike ringi ning asutada Saku Õlletehase Aktsiaselts. Ettevõtte omanikkonda kuulus kogu kohaliku aadelkonna finantsoligarhia eesotsas pankur G. Scheeli ja piiritusevabrikantide Rosenitega.

Ettevõtmine kandis edu ja juba 1900. aastal pruuliti Sakus 203 800 pange õlut, kui tollane peamine rivaal Revalia (endine Pfaff) suutis samal aastal toota vaid 153 000 pange. Saku jõuline areng viis Tallinna viimase õlletehase Revalia uste sulgemiseni 1911. aastal. Pärast seda ei ole Tallinnas enam õlletehast olnud.

Ajalugu 06 Pilt Grupp Suur
Kesklao tõstemasin

Kesklao tõstemasin

ESIMENE MAAILMASÕDA

1914. aastal algas Esimene maailmasõda, mis seiskas õlletootmise Sakus ja kõigis teistes õlletehastes kuni 1921. aastani. Kuigi 1920.-ndate aastate algul töötas Eestis 9 õlletööstust, sai Sakust varsti monopoolne õlletootja Põhja-Eestis. Samas paistis Saku Õlletehas silma ka uuenduste pooles. Nii võeti Sakus 1928. aastal senise pooletoobise (1 toop = 1,23 liitrit) pudeli asemel tarvitusele pooleliitrine õllepudel.

TEINE MAAILMASÕDA

Samas tihenes õlletehaste vaheline konkurents järjest. Et haarata enda kätte kogu Tallinna, Harjumaa ja teiste lähedaste keskuste turg, oli vaja suuri investeeringuid. Nii otsustatigi 1899. aastal laiendada omanike ringi ning asutada Saku Õlletehase Aktsiaselts. Ettevõtte omanikkonda kuulus kogu kohaliku aadelkonna finantsoligarhia eesotsas pankur G. Scheeli ja piiritusevabrikantide Rosenitega. Ettevõtmine kandis edu ja juba 1900. aastal pruuliti Sakus 203 800 pange õlut, kui tollane peamine rivaal Revalia (endine Pfaff) suutis samal aastal toota vaid 153 000 pange. Saku jõuline areng viis Tallinna viimase õlletehase Revalia uste sulgemiseni 1911. aastal. Pärast seda ei ole Tallinnas enam õlletehast olnud.

NÕUKOGUDE AEG

Nõukogude ajast mäletame heldimusega pruunides ja rohelistes pudelites Ziguli õlut ja legendaarset märjukest Kuldne Oder. Teadjamad mehed valisid poes alati pruunis pudelis õlle, sest selle puhul oli rohkem lootust, et õlu korraliku kvaliteediga oli. 1976. aastal sai Saku Õlletehasest eksperimentaalõlletehas, mis tähendas mitmeid eeliseid ja soodustusi, näiteks investeeringute näol. 1985. aastal elas Saku Õlletehas üle teise “kuivseaduse” peale Esimest maailmasõda, sedakorda M. Gorbatsovi oma. Alustatud investeeringud Saku Õlletehase uuendamisse peatati

Kuldne oder nõukogude ajast

Kuldne oder nõukogude ajast

UUS AJASTU

Uue ajastu Saku Õlletehase jaoks tõi kaasa 1991. aasta, mil loodi ühisettevõte Baltic Beverages Holding (BBH) Pripps õlletehasega Rootsist ja Hartwalli tehasega Soomest, mis omandas Saku Õlletehase AS-s 75% osaluse.
Algas tehase rekonstrueerimine ja seadmete vahetus ning juba 1993. aastal jõudis Eesti turule esimene kvaliteetõlu Saku Originaal, mille aluseks oli Eesti esimene turu-uuring. Uuringust selgus, et kõige enam sooviti tugeva maitsebuketiga, kuid mitte liiga kibedat õlut, mis on villitud pooleliitrisesse sinise etiketiga pudelisse.

1993

Pruuliti Eesti esimene kaasaegne kvaliteetõlu Saku Originaal. See õige.

1994

Toona toimunud rockfestivali eriõllena pruulitakse esimene partii Rocki. Festivalist ei mäleta enam keegi suurt midagi, aga Rock edulugu jätkub tänaseni.

1995

1995. aastal s.o. rohkem kui sada aastat hiljem sai Saku Õlletehasest taas aktsiaselts.

1995 SAKU ÕLLETEHASE AKTSIASELTS

1995. aastal s.o. rohkem kui sada aastat hiljem sai Saku Õlletehasest taas aktsiaselts.

1996. aastal alustati Saku aktsiatega kauplemist Tallinna Börsil. Seni veel suhteliselt vabade turuniššide hõivamiseks toodi Saku tootesortimenti alkoholivaba õlu.

Saku Õlletehas

Saku Õlletehas

1998 SAKU ÕLLETEHASE AKTSIASELTS NOTEERITAKSE TALLINNA BÖRSI NIMEKIRJAS

1998. aastast alates on Saku Õlletehase aktsiad vabalt kaubeldavad Tallinna Börsi lisanimekirjas. Varem olid Saku Õlletehase aktsiad registreeritud börsi vabaturul.

1999 SÜNNIB EESTI ESIMENE JÄÄÕLU- SAKU ON ICE

1999. aastal toodi turule Saku On ICE õlu, millega pandi alus pehmemaitseliste õllede segmendile Eestis ning mis saavutas tarbijate seas kiiresti suure populaarsuse.

2000 JUUBELIAASTA TÄHISTAMISEKS PRUULITAKSE SACK BEI REVAL

2000. aastal tähistas Saku Õlletehase oma 180-ndat juubelit. Juubeliaasta auks toodi turule eriti kõrge kvaliteediline ning nn super-premium segmenti kuuluv ajaloolist nime kandev Sack bei Reval.Samal aastal tunnistati ettevõtte kvaliteedijuhtimise süsteemi ISO 9001 nõutele vastavaks.

Saku Kuld

2005 SÜNNIB EESTI ELIITÕLU SAKU KULD

2005. aastal tutvustas Saku Õlletehas õllegurmaanidele eksklusiivset kodumaist õlut Saku Kuld, mis osutus planeeritud müügist kolm korda edukamaks. Õllekultuuri edendamise eesmärgil alustati samal aastal gastronoomiakonkursi „Hõbelusikas“ parima pubi kategooria loomist ja Eesti parima pubi valimist. 2005. aasta suvel nimetati Saku alevik õllekultuuri pealinnaks.

2008 SAKU SISENEB MAAILMA ÕLLETOOTJATE KÕRGLIIGASSE

2008. aasta oli Saku Õlletehase jaoks ajalooliselt oluline – Saku Õlletehas sai rahvusvahelise õllekontserni Carlsberg Group täieõiguslikuks liikmeks ning tõusis seeläbi rahvusvahelisse õlletootjate kõrgliigasse. Seoses 100% kuuluvusega Carslberg A/Si gruppi lõpetas Saku Õlletehas 2008. aastal oma aktsiate noteerimise Tallinna Börsil.

2009 INNOVATSIOON ÕLLETOOTMISES

2009. aasta aprillis seadis Saku Eestis täiesti uue kvaliteedistandardi õlletootmises. Senini kõige levinum õlle säilivusaega pikendav tehnoloogia pastöriseerimine asendatakse tänapäeva tipptehnoloogiaga – kristall-filtreerimisega. Nüüd on vaadiõlle värskus igas Saku Originaali pudelis ja purgis.

2010 ÕLLEGURMAANIDELE PRUULITAKSE TIPPTASEMEL ÕLLED

2010. aasta sügisel toob Saku õllesõprade ja toidukultuuri austajate rõõmuks turule ajaloolise hõnguga kvaliteetõllede sarja „Saku Gurmaanide Kollektsioon“, mis on saadaval eksklusiivse ühekordse partiina 2011 alguseni.