Menüü
Cdw Hidw

Kuidas õlut serveerida?

TEMPERATUUR
Nagu valgetel ja punastel veinidel, on ka erinevatel õlledel soovitatavad serveerimise temperatuurid. Lihtne reegel, mida õlle puhul järgida – mida heledam ja lahjem õlu, seda külmemalt serveeritakse.

Pilsner tüüpi õlut võib serveerida kõige madalamal temperatuuril: 6-8°C
Nisuõlut juuakse valge veini serveerimistemperatuuril: 8-9°C

Ale’ide ja stout’ide erilisus ei pääse liiga külmalt serveerituna esile. Nende serveerimistemperatuuriks sobib 11-12°C
Tumedamaid õllesid on kõige parem juua toatemperatuuri lähedasel temperatuuril: 14-16°C

Tavaline kodune külmik muudab õlle serveerimiseks liiga külmaks ja seepärast on soovitav õlu jääkapist välja võtta paarkümmend minutit enne lauale toomist. Kui õlut serveerida liiga külmalt, läheb õlle maitse kaduma ning õllevaht kaob kiiresti.

ÕLLE VALAMINE
Õlu valatakse klaasi ettevaatlikult, et täis klaasile moodustuks õige paksusega vahukiht – mitte liiga õhuke, mitte liiga paks. Heal õllel, mis on õigesti serveeritud, peab olema vahtu kahe sõrmejämeduse jagu. Vahuga õlu on pehmem juua, õlul on isuäratavam lõhn ja vahukiht takistab õlle lahtumist.

Parima tulemuse saab kui alustada klaas täitmist hoides klaasi 45° nurga all poolviltu käes ja valades õlut mõõda klaasi sisepinda. Kui klaas on poolenisti täis, tõstetakse klaas püsti ja valatakse peale vahuga osa. Selline klaasi täitmine nõuab kannatlikkust, kuid tulemus saab olema suurepärane. Saksamaal kutsutakse selliselt serveeritud õlut “7 minuti pilseniks.”

Äärmiselt oluline on õlleklaasi puhtus. Peale kasutamist õlleklaas pestakse, loputatakse ja nõrutatakse kuivaks. Õlle ja piima jaoks ei kasutata kunagi sama klaasi ning õlleklaasi ei pesta kunagi koos rasvaste nõudega, õlleklaasi ei poleerita. Kui klaas on veidigi määrdunud, pesuainega koos või poleeritud, ei vahuta õlu enam nii hästi.

ÕLLE SERVEERIMINE TOIDULAUAS
Õllepudel pannakse lauale kinniselt või avatakse lauas, jooja silme all. Eriti oluline serveerimise juures on see, et õllepudel asetatakse lauale klaasi kõrvale nii, et õllepudeli etikett oleks joojale hästi näha. Kui restoranis on saadaval vaadiõlu, siis sellisel puhul on garanteeritud, et õlu serveeritakse õigel temperatuuril, õige süsihappegaasi sisaldusega ning on kõige maitsvam.