Täna tähistatakse õllepäevaga Reinheitsgeboti 499. aastapäeva

23. Aprill 2015

Neljapäeval, 23. aprillil möödub 499 aastat päevast, mil Baierimaal jõustus õlle kvaliteedi seadus ehk Reinheitsgebot ning mitmel pool maailmas tähistatakse seda daatumit õllepäevana; Saku annab õllekultuuri huvilistele tähtpäeva puhul kümme huvitavat fakti õllega seonduvast.

23. aprillil 1516 kehtestas Baierimaa hertsog Wilhelm IV õlle kvaliteediseaduse, mis sätestas, et õlut võib pruulida vaid humalast, odralinnastest ja veest. Saksamaal kehtib Reinheitsgebot mõnevõrra täiendatud kujul tänaseni ja Saksa õlut võib pruulida vaid selle nõuete kohaselt.

Reinheitsgeboti kehtestamise tingis üheltpoolt soov parandada õlle kõikuvat kvaliteeti ja seeläbi tõsta Baierimaa õlle müügivõimalusi ka mujal Saksamaal. Teisalt aitas seadus kaasa sellele, et talunike kasvatatav vili enam omavahel ei konkureerinud – rukist ja nisu sai edaspidi kasutada leiva-saia tootmiseks ning otra õlle tarbeks.

Mitmel pool maailmas, ennekõike saksakeelses keeleruumis, tähistatakse 23. aprilli õllepäevana – pubides ja restoranides on erinevad õlleteemalised üritused, mängud, viktoriinid. Saku pakub ka Eestis kõigile võimalust tähtpäeva puhul teha oma sõprade ja lähedaste ringis väike viktoriin kümne faktiga õllest ja õllega seonduvast.

Reinheitsgebot ehk eesti keeles “puhtuse seadus” on vanim maailmas tänaseni kehtiv toidualane regulatsioon, mis saab tuleval aastal juba 500 aastaseks. Eestis viis Saku Õlletehas 2012. aastal Reinheitsgeboti pruulimisstandardile üle Saku Kulla.

Lisainfo:
Jan Jõgis-Laats, 56 496 382, jan@hamburg.ee

X Sulge
OLEN VÄHEMALT 18-AASTANE